Az eredeti elképzelésem szerint nem akartam foglalkozni premix formulázással.
Mint ahogy a malactakarmányozásnál, a premix összetétel kialakításánál is a véleményemet és szakmai elképzelésemet a telepeken tapasztalt problémák, érdekes a felszínen látszó anomáliák alakították.
Melyek azok az okok, amelyek alapján változtatni szükséges a jelenlegi premix formulázáson:
Nagyon sok a vese, máj és vérkeringés sérült koca. A beszűkült hepatorenális és keringési kapacitásból sok probléma származik. Romlik az állatok hőstressz tűrése, magas a nyári hónapok koca elhullása.
Nem értjük, hogy miért mutatnak toxikológiai tüneteket a koca májak 2012 nyarán. A májnak, bár képessége meg van rá, nem regenerálódnak. A toxikológiai ok miatt bekövetkezett májkárosodás reverzibilis, tehát tudna regenerálódni a máj, ha nem érné a kocákat folyamatosan a toxikológiai hatás. Sajnálatos módon ez a telepek többségére jellemző.
Nagyon sok az intrauterin, a méhen belüli fejlődés során sérült szopós malac, hihetelen változatosságban látunk vese károsodást és máj problémákat.
A szoptatás alatt, amikor a malacok számukra az ideális fiziológiás táplálékot, kizárólag a kocatejet fogyasztják, már érdekes toxikológiai problémát látunk rajtuk. A három hetes malacon már szem exudáció van, aminek az oka két élettani probléma is lehet. Külön-külön is, de együtt később komoly élettani problémákat fog előhozni a malac utónevelés során. Néha látunk a malacokon, a lábakon a bőr érzékenységéből adódó nagy számban előforduló bőrsérülést és pata problémát.
A tenyészkocákon jelentkező tőgy nekrózis, csecsbimbó elhalás, Actinomyces pyogenes okozta nagy területre kiterjedő tőgy bőrelhalás okait is a premix összetételben kell keresni.
A tenyészkocákon lévő lábvég problémák és pata anomáliák és sérülések mögött vitamin hiányés toxikológiai ok van.
Néha tapasztalunk telepeken jelentős szaporodásbiológiai problémákat.
Sok a hallgató koca, sok a cikluson túli visszabúgás, nagy a relatíve kis almot ellő kocák aránya.
Halmozottan jelentkeznek az almokban a naposkori elhullások, amelyek nem az alacsony születési súlyból adódó, természetes hátrányból eredő életképtelenség, hanem inkább a megfelelő születési súllyal született malac vitalitásból hiányából következik. Ezek a malacok nem állategészségügyi ok miatt pusztulnak el.
A növendék sertések felnevelése során számtalan olyan hatás éri őket, ami a későbbi, a tenyésztésbe vétel során jelent majd nehézséget.
Általános az a probléma, hogy manapság a szűz kocasüldőkből lényegesen kevesebb az eredményes első termékenyítés. Az eredményes első termékenyítés után lényegesen kevesebb a megfelelő alom létszámú, a fajtára és a genotipusra jellemző alomszámú első fialás. Sok a vemhesülési probléma a második vehemre.
Azokban az állományokban, ahol máj és vese funkció probléma van, ahol fül- és farokvég probléma - akár kezelhető mértékben is - előfordul, a növendék sertéseken, kocákon bőr elhalások vannak, előfordul a végbél előreesés, ahol nincsen formázott bélsár, jellemző az általános a hasmenéses állapot, ott sérült a táplálóanyagok felszívódásának hatékony élettani útja.
Ez a tenyész kocasüldő nevelés általános problémája.
A premix formulázás ezen kíván segíteni.
Kiküszöböli az aminosav antagonizmusból eredő toxikológiai problémát.
Számtalan vitamin és aminosav interakció van, mivel néhány vitamin prekurzora aminosav, ha ez az aminosav hátrányt szenved a felszívódási versenyben előáll az illető vitaminhiány tünete.
Sok esetben a vitaminhiány miatt bizonyos makro- és mikroelemek felszívódása sérül, aminek a következménye, hogy felborul a mikroelemek felszívódásának ideális állapota. Amennyiben például a kalcium felszívódása sérül az megnehezíti a cink mellett a jód felszívódásának a lehetőségét. A mikroelemek felszívódásának élettani mechanizmusa, az elemek között fennálló szinergista-antagonista hatás tejesen felborítja az állat számára hasznosítható ideális makro- és mikroelem mennyiséget. Ezért is találkozunk telepeken sok csonttöréssel és mixödémás, jódhiányos halvaszületett malacokkal és látunk a malacutónevelőn mixödémás malacokat.
A feladat nem könnyű, vese-, máj-, és anyagcsere sérült kocáknak kellene egészséges malacokat szülni. Ha a folyamatos májkárosító hatást megszüntetjük, akkor változik a született malacok életképessége.
Erre már van tapasztalatunk, ez a folyamat kb. 2 hónapot vesz igénybe és megváltozik a tendencia. Sajnos az a probléma, hogy a vesék károsodása irreverzibilis, a vese nem tud regenerálódni, akkor sem, ha a toxikológiai hatás megszűnik.
Emiatt nem lehet mindig reálisan megítélni a javulás ütemét.
Albert Einsteintől származik ez az idézet: „Nem lehet megoldani problémákat ugyanazzal a gondolkodásmóddal, amivel csináltuk őket.”
A szervezet saját szabályzó mechanizmusa nélkülünk is kiválóan működik. Meg kell találni hol és mivel avatkozunk bele károsan ebbe a szabályzó mechanizmusba. Ha megtaláljuk ezeket a pontokat, akkor a szervezet helyreállítja a megfelelő saját szabályozottságát.
Sütiket használunk a tartalmak és hirdetések személyre szabásához, közösségi funkciók biztosításához, valamint weboldalforgalmunk elemzéséhez. Ezenkívül közösségi média-, hirdető- és elemező partnereinkkel megosztjuk az Ön weboldalhasználatra vonatkozó adatait, akik kombinálhatják az adatokat más olyan adatokkal, amelyeket Ön adott meg számukra vagy az Ön által használt más szolgáltatásokból gyűjtöttek. Az ADATVÉDELMI TÁJÉKOZTATÓ ide kattintva tekinthető meg!