Dysbiózis a bélben
Sajnálatos tendencia 2012-ben, hogy malac prestarter és starter tápot nem lehet cinkoxid és kolisztin-szulfát antibiotikum nélkül elképzelni, sok esetben még egy harmadik hasmenés ellenes készítményre is szükség van, ez általában az amoxicilin antibiotikum.
Ennek ellenére lágy bélsár és hasmenés van. Ez már a zsákutca vége. Hogyan tovább? Mi az oka?
Az ok a következő:
Sajnos nekünk állattartóknak csak három alternatívánk van a malackori, a választás vagy a későbbi hasmenésre.
Az újszülött malacnak a születés után 2 nappal már kialakul a bélcsatorna fajra jellemző mikroflórája.
A bélflóra állapota lehet eubiózisos és disbiózisos. Eubiózisos esetén a fő flóra a teljes bélflóra 90 %-a (Gram-pozitív Laktobacilusok, Bifidobacteriumok, amelyek tejsavat termelnek, a Gram-negatív Fusobacterium, Bakteriodok amelyek vajsavat vagy egyéb illózsírsavat termelnek).
Az embiózisos állapotban a kisérő flóra 1 – 10 %. A kísérő flóra a Gram-negatív E.Coli és Gram-pozitív Enterococcusok.
A maradvány flóra részaránya eubiózis esetén mindössze 0,01-0,1 %, ezek lényegében fakultatív patogén baktériumok. Gyakran okoznak megbetegedést a sertésben.
Clostridiumok, Salmonella, Proteus, Pseudomonas fajok.
A bélnyálkahártya felszíne kb. 400 m2 egy kifejlett sertésben a hasznos baktérium flóra mennyisége eubiózis esetén kb. 1014 baktérium sejtre jelent, ez kb. 1,5 - 2,0 kg. tömegű.
A hasznos bélflóra a bélsár tömegének 40 – 50 %-át teszi ki.
Létezése az immunrendszer működése szempontjából fontos.
A bélfal lamina propria rétegébe a szervezet plasmocyitákban ( plazma-sejtekben ) leggazdagabb helye. A Plasmocyták termelik az immunglobulinokat. A bélflóra a bélbeli immunrendszer kialakulásának serkentője. Normál bélflóra hiányában csökken az immunkészség, csökkent aktivitást mutatnak a makrofágok, fejletlen a lymphoid szövet.
A bél lumene felől érkező antigén terhelésre, a kórokozó baktériumok elnyomásban és kiszorításban egy négyes védekezési rendszer vesz részt.
A négy elemű védelmi rendszer elsősorban a sejtes elemek elleni védekezés, az antigén hatású mikrobiális fehérjevegyületek ellen védenek.
Toxikus nem antigén hatású vegyületek (biogén aminok, mikrotoxinok) elleni védekezésben ezek a barrierek hatástalanok.
Itt követjük el a nagy hibát, ha hasmenése van a malacoknak mi erre a nem mikrobális kiváltó okra nem gondolunk.
A bélcsatornán keresztüli lokális immunstimuláció:
A baktériumok sejtfalában – így a hasznos bélbaktériumokéban is – két fontos immunbiológiailag aktív összetevő van.
A peptidoglikán (PG) a Gram-negatív és Gram-pozitív és a lipopoliszacharid (LPS) a Gram-negatív baktériumok sejtfalában.
Az LPS kb. 1000-szer nagyobb immunbiológiai aktivitással bír.
Élettani körülmények között az immunrendszer alap szinten működik, specifikus védelem csak megfelelő antigén hatás után alakul ki. A bélflórából származó LPS- és PG- stimuláló folyamatosan szükséges ahhoz, hogy megfelelő legyen az immunrendszer fejlődése és a készültség foka, valamint biztosítsa az egészség megtartását.
Kis mennyiségű LPS belépése a véráramba előnyös a gazdaszervezet számára, mivel az általános immunstimulációt, fokozott celluláris védelmet eredményez.
Kérdés, hogy a nagy mennyiségű LPS előnyös-e. A nagy mennyiségű LPS bevitele a kismalac szervezetébe takarmányalkotókkal történik.
Fermentációs melléktermékek ( Pl.aminosavak, nátrium-glutamát, egyéb élelmiszeripari adalékok fermentációs úton történő előállításának melléktermékei )
Sertés vérplazma → Janus-arcú fehérjéi antigén hatású immunglobulinok immunstimulációt okoznak
Ha nagy mennyiségű LPS kerül a véráramba, akkor akut szisztémás immunválasz jön létre amelynek a következménye az általános gyulladásos folyamat és az állat szisztémás immunválasz kifejtésére kényszerülhet. Ez jelentős mennyiségű energiát von el, ami rontja a termelés hatékonyságát. Az akut fázisban endotoxin sokk és elhullás is bekövetkezhet.
Sérül a humorális immunválasz a PCV2-vel történt fertőződés esetén, a makrofág proliferáció a táptalaja a PCV2 szaporodásának→ aminek a következménye limfocita apoptózis (a PCV2 virus a limfocita érési folyamatában a blasztos transzformációt meggátolva nem tud megérni a limfocita), emiatt limfocita depléció, limfocita hiány van a bélben.
Biogén aminok
A globalizált takarmányipar tevékenységének következtében az elmúlt másfél évtizedben olyan takarmányalkotók kerültek a malac takarmányokba, amelyekkel a malacok előtte nem találkoztak.
2010-ben a világban a fermentációs ipar gyógyszeripari, élelmiszeripari és takarmányipari ága már több 100 millió tonna fermentációs úton előállított fermentált aminosav és mesterséges élelmiszeradalék és azok fermentációs mellékterméket állította elő. A fermentált aminósavakból , mesterséges ízfokozókból és azok melléktermékéből lett takarmány alapanyag.
Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy az energiacélú fermentációs ipar melléktermékei is megjelentek a takarmány piacon a süldő, hízó és kocatakarmányokban.
A fermentációs eljárás közös jellemzője, hogy mikroorganizmusokkal termeltetett főtermék mellett számos intermedier anyagcsereterméket is tartalmaznak. Szabad aminosavakat, di- és polipeptideket , biogén aminokat.
A melléktermékek különösen kritikusak amiatt, hogy a takarmány-alapanyag a fermentációt végző baktériumok elhalt baktériumtestek milliárdjait tartalmazzák. Például a mesterségesen előállított treonin aminosavat E. coli baktérium fermentálja.
Biogén aminok (BA) aminosavak dekarboxileződése során jönnek létre.
Megkülönböztetünk exogén (takarmánnyal bevitt) és endogén (az állatban termelődött) BA-t. A biogén aminok a szervezet finom szabályozásában vesznek részt, úgynevezett szöveti hormonok. Neurotranszmitterek, ingerületátvitelben van szerepük.
A mennyiségük a szervezetben meghatározott és szabályozott, az ettől eltérő mennyiség megmagyarázhatatlan toxikológai problémákat vet fel.
AMINOSAVAKBÓL LEVEZETHETŐ BIOGÉN AMINOK
Oxidatív dekarboxilezés következményeként:
A többféle és nagymennyiségű biogén amin megjelenése a vérben a májat terheli meg, azt a máj csak részben tudja detoxikálni. Jelentős esetszámú májelfajulást okozva. A biogén aminok direkt sejt- és idegmérgek, bénítják az érhálózatot beidegző vegetatív idegeket.
A hisztamin máj károsítást, vese károsítást, bélgyulladást (Colitis tünet együttes), bélödémát okoz. Fokozza a sósav szekréció a gyomorban, aminek a következménye a nagy esetszámú gyomorfekély. Valószínűleg szerepe van a simaizmok összehúzódásának szabályozásában, sok esetben a bélperisztaltikát megzavarva bélcsavarodást vált ki. A bélödéma és a simaizmok szabályozottságában betöltött szerepe felveti a végbél előreesésben a hisztamin szerepét.
Az összefüggés további kutatást igényel , mivel azt már leírták a szakirodalomban, hogy amennyiben magas a takarmány lizin szintje (mesterséges, szabad aminosav ?) akkor 6-7-szer nagyobb a végbél előreesés kockázata a hízósertéseknél.
A hisztaminnak van szerepe a növendék sertések oldalán található bőrhiányos területek kialakulásáért. Először a bőr kipirulás alakul ki, a postkapilláris venulákon rések keletkeznek, duzzanat jön létre, kialakul a gyulladás korai stádiuma, később ezek fertőződnek felül gennykeltő baktériumokkal.
Részt vesz az alvás és az ébrenlét szabályozásában, agresszívitást, nyugtalanságot okoz, „boldogtalan malac" szindróma. Ezeket az egyedeket kell a kutricából eltávolítani, mert ezek az állatok nyugtalanítják a kutricatársakat és fokozzák a fül- és farokvég elhalás súlyosságát.
A bélben gyulladásos immunválaszt vált ki. Az immunmodulációban is van szerepe, oka lehet számtalan, megmagyarázhatatlan iimminbiológiai anomáliának. (Pl. sertésorbánc járvány), kenőcsös bőrgyulladás választott malac korban.
Orr folyást okoz, allergiás tüneteket produkál.
Szerepe lehet benne a treonin triptofán aminosav antagonizmusnak, mivel a magas treonin szabadaminosav akadályozza a triptofán felszívódását, ezért a bélcsatorna hátsó szakaszában a fel nem szívódott triptofán könnyen áldozatul eshet a dekarboxiláz enzim termelő baktériumok enzimjének.
Ha bél dysbiózis van, akkor megnövekszik a dekarboxiláz enzim termelő baktériumok száma, ezen baktériumok triptofánból szerotonint képeznek.
Egyes antibiotikumok (pl. amoxicillin) monoamino-oxidáz enzim gátló hatásuknál fogva megakadályozzák a szerotonin lebontását.
Számos eset tanúskodik arról, hogy jónéhány szopósmalackori és a malacutónevelőn bekövetkező hasmenés oka nem bakteriális kóroktanú, hanem sok esetben a hasmenésnek toxikológiai oka van.
A hagyományos gondolkodás, miszerint antibiotikummal oldjuk meg a hasmenéses problémát az „új” takarmány alapanyagokból kevert malactápokon nem működik. Hasonlóan nem működik a savanyítás, a pre- és probiotikum sem, a biogén amin problémát nem oldja meg.
Számos esetben fokozzuk a problémát a régi megoldásokkal - választás után két héttel még mindig van hasmenés? Cinkoxid a startertápba!
A hosszú cinkoxid kezelés steril gyulladást okoz a bélben, romlik a felszívódás, csökken a takarmányfelvétel. A magas cink és a mangán növeli a hisztamin szintet, fenntartva a hasmenést.
Az oka meglepő, jó néhány antibiotikum pl. az amoxicillin és a doxiciklin blokkolja monoamino-oxidáz (MAO) és a diamino-oxidáz (DAO) enzim takarmány eredetű biogén amin lebontó hatását. A takarmánnyal bevitt magas exogén biogén amin mennyiséget tovább növeli bél dysbiózis miatt megnövekedett káros dekarboxiláz enzim termelő baktériumok által a takarmányban lévő magas szabad aminosavból termelt endogén biogén amin. Bizonyos antibiotikumok által blokkolt MAO és DAO enzim aktivitás miatt növekszik az összes felszívódó biogén amin mennyísége.
Kérem nézze át a közelmúltban megjelent, www.wendelin-essencia.hu hasmenéses problémákat is tárgyaló honlapomat!
A következő ábra mutatja meg a választott malacok hasmenésének bakteriológiai és toxikológiai okait:
Visszalépés...
Sütiket használunk a tartalmak és hirdetések személyre szabásához, közösségi funkciók biztosításához, valamint weboldalforgalmunk elemzéséhez. Ezenkívül közösségi média-, hirdető- és elemező partnereinkkel megosztjuk az Ön weboldalhasználatra vonatkozó adatait, akik kombinálhatják az adatokat más olyan adatokkal, amelyeket Ön adott meg számukra vagy az Ön által használt más szolgáltatásokból gyűjtöttek. Az ADATVÉDELMI TÁJÉKOZTATÓ ide kattintva tekinthető meg!